Eglutės žaisliukų muziejus

Eglutės žaisliukų muziejus Miežiškiuose

Senovinių eglutės žaisliukų kolekcijos pradžia 2010 metų spalio mėnuo. Miežiškių bibliotekininkė Violeta Karklytė pakvietė miežiškiečius padovanoti senovinius eglės žaisliukus ir jų atributiką parodai „Prisiminus vaikystės eglutę“. Per pora mėnesių parodai buvo padovanota apie 200 vienetų įvairių eglės žaisliukų, girliandų ir kt.

Muziejaus eksponatus dovanoja žmonės iš visos Lietuvos. Šiuo metu kolekciją sudaro 2000 vnt. senų eglutės papuošalų ir atributikos. Kolekcijoje: įvairūs eglės žaisliukai, girliandos, kaukės, domino, karūnos, Seniai šalčiai, snieguolės, senos sovietinio laikotarpio eglutės, figūriniai žaislai iš vamzdelių ir karoliukų, snaigės, žaisliukai pagaminti iš: stiklo, plastmasės, vatos, metalo, popieriaus, folijos ir kt. Eglutės žaisliukų istorija glaudžiai susijusi su kultūra, politika ir menu. Manoma, kad pagal eglutės žaisliukus galima perskaityti šalies istoriją.

Muziejaus ekspozicija

Ekspozicija supažindina su eglutės puošimo tradicijomis, žaisliukų atsiradimu ir gamyba. Muziejuje rengiamos įvairios parodos, edukacinės programos, organizuojami renginiai. Muziejaus ekspozicijoje - lietuviški, vokiški, ukrainietiški, lenkiški ir rusiški eglutės žaisliukai ir Kalėdų šventės atributika. Didžiausią eksponatų dalį sudaro Rusijoje pagaminti žaisliukai. Seniausi žaisliukai vatiniai, jie pagaminti 1930 – 1950 metais. Kiti žaisliukai datuojami maždaug iki 1980 metų. Eglutės žaisliukų tematika labai plati: pasakos ir jų herojai, gamta, gyvūnija, šventės simbolika. Kai kurie žaisliukai atspindi meto, kai buvo sukurti, politinę ir ekonominę situaciją. Pavyzdžiui, muziejaus kolekcijoje yra žvaigždės formos eglės viršūnės puošmena, pagaminta iš stiklinės medicininės kolbos. Ji sukurta tuo metu, kai stigo žaliavos žaisliukams gaminti, jiems buvo naudojama kone viskas, kas pakliūdavo po ranka. Eglutės žaisliukų muziejus įkurtas Miežiškių gyventojų bendruomenei priklausančiame pastate. Jis buvo rekonstruotas ir pritaikytas muziejui 2013 metų rugpjūčio 5-ąją pradėjus vykdyti teritorinio bendradarbiavimo projektą pagal Lietuvos kaimo plėtros 2007-2013 metų programos krypties „LEADER metodo įgyvendinimas“ priemonę „Teritorinis ir tarptautinis bendradarbiavimas“. Projektas įgyvendinamas pagal Europos Sąjungos finansuojamą projektą „Mažieji bendruomenių muziejai“. Projekto koordinatorius - Panevėžio rajono Vietos veiklos grupė. Muziejaus steigėjas - Miežiškių gyventojų bendruomenė.

Metai bėga, kaip žinia senus daiktus žmones išmeta, o ir žaisliukai dūžta. Maloniai kviečiame padovanoti prieškarinio bei sovietinio laikotarpio eglutės žaisliukų, atributikos, muziejui. Galbūt jūsų dovanotas kalėdinis eksponatas bus vienintelis ir nepakartojamas, kuris džiugins visus muziejaus lankytojus.

 Ištrauka iš 2014 m. gruodžio mėnesio TV3 žinių laidos

Adresas:
Eglutės žaisliukų muziejus
Nevėžio g. 26, Miežiškiai
38113 Panevėžio r.

El. p. zaisliukumuziejus@gmail.com
Muziejus lankomas tik iš anksto susitarus - 8 682 26 113

Scroll to top